1. Gaius Lutatius, mint konzul Kr. e. 242. az első pun háboruban az ujonnan épült hajóhad élére állíttatott, mely 241 márc. 10. az Aegates nevü szigeteknél teljesen megverte Hannot.
2. C. Quintus Lutatius, Kr. e. 102: Mariusnak konzultársa volt. Mig Marius Aque Sextie (Aix)nél a teutonokat megsemmisítette, C.-nak az volt a feladata; hogy a cimberek beözönlését Itáliába meggátolja. Ezek azonban megverték s a Pótól északra fekvő területet egészen elfoglalták. A következő évben aztán Mariusszal szövetkezve lépett fel ellenök s nagy része volt a győzelemben, mellyel a Vercelle táján vivott csata végződött. Bátorsága azonban felkeltette Marius irigységét és féltékenységét. A néppárt győzelme 87. reá is, mint buzgó optimatára végzetessé vált. Marius elhatározta kivégeztetését, melyet ő azonban önkéntes halállal került ki. C. mint szónok, költő és iró is működött. Egyebek között megirta konzulságának történetét. Néhány epigrammon kivül azonban nem maradt ránk semmi.
3. Qutintus Lutatius C. Capitolinus, az előbbinek fia, Sulla barátja és hive volt. Midőn Kr. e. 78. konzultársa M. Aemilius Lepidus a néppárthoz tért át s Etruriában gyüjtött sereggel magát Rómát megtámadta, C. előbb Róma szomszédságában a Milviusi hidnál, majd Cosánál másodszor is megverte. Ezen idő óta állandóan Rómában tartózkodott. 69. felavatta a kapitóliumi Jupiter ujonnan felépült templomát s ez alkalomból pompás ünnepeket rendezett. Minthogy Pompeius hatalmának növekvését gyanus szemmel nézte, ellene volt, hogy Pompeius korlátlan hadvezéri hatalommal vezesse a kalózok, majd a Mithridates elleni háborut. Caesar 62. azzal vádolta, hogy az említett templom építésénél a pénzeket elsikkasztotta, de fölmentették. Meghalt 61-ben.
Forrás: A Pallas nagy lexikona